Home  /   Technologies

Node.js

 • Node'un temel amacı kolay ölçeklenebilen bulut uygulamaları sunmaktır.

  Node.js yeni nesil programlama, API ve geliştirme araçları platformudur. Dünyada Rails, Ajax, Hadoop, iPhone ve HTML5 kod geliştirme kadar büyük yankı ile söze edilen Node.js, bugün herhangi bir uluslararası teknik konferansta sıklıkla konu olmaktadır.

  Node olay tetikleme modeli bir adım daha ileriye taşımıştır. Olay döngüsü tekniğini bir kütüphane olarak sunmaktansa bir dil geliştirme platformu olarak sunmaktadır. Diğer sistemlerde her zaman olay döngüsü (event-loop) çağrılması gerekmekte ve beraberinde blokaj oluşmaktadır. Node'da bu tip bir olay döngüsü başlatma çağırısı yoktur. Node basit olarak başlama scripti ile beraber olay döngüsü çalıştırma aşamasına girer. Herhangi bir callback kalmayınca otomatik olarak olay döngüsünden çıkılır. Bu davranış bir browser javascript'i gibidir ve event-loop kullanandan gizlidir.

Mongodb

 • Çevik ve Ölçeklenebilir

  MongoDB kolayca genişleyebilir, yüksek performanslı açık kaynak NoSQL veri tabanıdır. NoSQL veri tabanları ailesinin bireyidir. Klasik bir ilişkisel veri tabanındaki gibi verileri tablolarda saklamak yerine MongoDB yapısal veriyi JSON benzeri dokümanlar olan dinamik şemalarla (BSON olarak adlandırılır) saklayarak uygulamaların kolay ve hızlı entegrasyonunu imkan sağlar.

  Bazı temel özellikleri Ad hoc sorgulama, Hızlı Indexleme, Replikasyon, Yük Dağılımı, GridFS Dosya alanı, Aggrregation, Capped collection olarak sıralanabilir.

Cassandra

 • Performanstan ödün vermeden yüksek ölçeklenebilirlik ve hizmet devamlılığı

  İspatlanmış
  Cassandra, Netflix, eBay, Twitter, Urban Airship, Constant Contact, Reddit, Cisco, OpenX, Digg, Cloudkick, Ooyala ve benzeri yüksek kapasiteli canlı veri barındıran birçok kurum tarafından kullanımdadır. Bilinen en büyük Cassandra kümelenmesi (cluster’ı) 400 adet sunucuda 300TB canlı veri barındırmaktadır.
  Fault Tolerant (Hataya Toleranslı)
  Veri otomatik olarak birden çok sunucusu üyesine replike edilir. Veri merkezleri arasında replikasyon desteklenmektedir. Arızalanan sunucular sıfır servis kesintisi ile değiştirilebilir.
  Performanslı
  Cassandra popüler NoSQL rakiplerini güncellenen tüm testlerde ve gerçek dünya uygulamalarında temel mimari seçimleri farkıyla geride bırakmaktadır.
  Dağıtık
  Tek noktada zafiyet, ağ dar boğazları yoktur. Küme içindeki her birim tıpatıp aynıdır.
  Dayanıklı
  Cassandra veri merkezi kaybı durumunda bile veri kaybetme tahammülü olmayan uygulamalar için uygundur.
  Kontrol Sizde
  Her güncelleme için senkron ya da asenkron replikasyonu seçilebilir. Sürdürülebilir asenkron operasyonlar Hinted Handoff ve Read Repair gibi özelliklerle en iyi şekilde yapılmaktadır.
  Esnek
  Okuma ve yazma performansı yeni sunucu eklendikçe lineer olarak artar. Yeni sunucu eklemek kesinti gerektirmez.

Responsive Web Dizaynı

 • Web tasarım devrimi.
  Web içeriği otomatik olarak kendisini herhangi bir cihaza göre adapte eder. Kullanılan cihazın ekranına göre adaptasyon gerçekleşmektedir. Var olan ve üretilecek tüm cihazlarla ile her zaman uyumludur.
  En iyi özelliği tek bir web sitesi bu özellikler mümkün olmaktadır. Birden fazla web sitesi geliştirme ve bakımına gerek yoktur. Bu teknik sihir, HTML5, CSS3, esnek imajlar ve özellikle ortam sorgulamaları ile oluşturulmaktadır.
  Arama motorlarında en sağlıklı sonuçların da çıkmasını sağlar. HTML5 semantik kodlarda büyük ilerleme sağlamıştır. Böylece içeriği sunmakla beraber içeriğin tarifi mümkün olabilmekte ve arama motorlarında daha yüksek sıralama sağlanabilmektedir.

ZFS

 • Depolama sistemlerinde son söz

  ZFS bir dosya sistemi ile disk sistemi kombinasyonudur, Sun Microsystems tarafından dizayn edilmiştir. ZFS önemli kabiliyetleri arasında veri bozulmalarında otomatik hata giderimi, yüksek depolama kapasitesi, birleşik dosya ve disk sistemi yönetimi, snapshot ve copy-on-write klonlar, RAID ve birleşik NFSv4 ACL yer almaktadır.
  ZFS geliştirilen en gelişmiş dosya ve disk sistemi olarak kabul görmektedir.
  • Ulaşılamaz Zettabyte kapasite (1 milyar TB)
  • En üst düzey veri koruma, manyetik bozulmalarda bile
  • Sınırsız snapshot imkânı, performans düşümü olmadan
  • Dâhice disk yönetimi, hybrid depolama modeli
  • Dinamik bölümleme

Zones

 • Yüksek güvenlik izolasyonu, gelişmiş sanallaştırma

  Zone, üzerinde çalıştırılan OS'in davranışlarını taşıyan OS tipi sanallaştırmadır. Sistemdeki her bir zone ortak kaynak havuzunu paylaşır ve tek tip işletim sistemi çekirdeği kullanır. Ancak hiç bir zone sistemdeki diğer zone'lardan haberdar değildir, process'ler güvenlidir. Bir zone sanal bir makinadır, fark olarak farklı OS çekirdekleri kullanmaz, aynı temel çekirdek kullanılır. Zone'lar işletim sisteminin doğal parçasıdır, hiçbir ek yük oluşturmazlar. Her process zoneid'si ile çalıştırılır. Bu nedenlerde zone'lar sanal makinalara göre çok daha yüksek performanslı çalışır ve kolay genişletilebilirler.

DTrace

 • Bulut Analizi

  DTrace işletim sistemi ve uygulamaların tüm çalışma davranışlarını ortaya koyabilen performans ve hata analiz aracıdır. Özellikleri birçok farklı performans araçları ile benzeşmekle beraber farklı olarak hem kullanıcı hem de çekirdek seviyesindeki aktiviteleri gözlemleyebilir. DTrace canlı üretim sunucularında güvenli bir şekilde kullanılabilir, minimum ek sistem yükü getirecek şekilde tasarlanmıştır. DTrace diğer performans araçlarına göre yüksek gözlem, güvenli inceleme ve gerçek zamanlı veri imkânı sunmaktadır.

Kümeleme (Clustering)

 • Bilgisayar sistemleri web hizmeti gibi genel iş ihtiyaçlarından özel bilimsel veri hesaplamalarına varına kadar birçok farklı amaçla kullanılmaktadır. Her bir durum için kümeleme ile yüksek devamlılık yaklaşımı mümkündür.
  “Yük Dağılımlı” bilgisayar küme yapıları iş yükü paylaşımı sağlayan kümeleme (clustering) yapılarıdır. “Yüksek Devamlı” küme yapıları ise (HA olarak bilinir) bu yaklaşımı geliştirir. Yedekte bekleyen hazır sunucular iş yükü karşılayan sunuculardan herhangi biri devre dışı kaldığında otomatik olarak devreye girerek yüksek iş devamlılığı sağlarlar. HA yapılarını oluşturan tüm ekipmanların yüksek devamlılık özelliğine sahip olması zorunludur.

KVM

 • Dünya klasmanında donanım sanallaştırma

  KVM (Kernel-based Virtual Machine) açık kaynaklı, dünya genelinde kritik iş uygulamalarında kullanılan bir hipervizördür. Performanslı, güvenli ve büyüyebilir Linux ve Windows işletim sistemlerini sanallaştırmak için kullanılmaktadır. KVM alternatif x86 hipervizörlerine göre düşük maliyetli, yüksek performanslı ve kolay büyüyebilir açık platform özellikleri ile öne çıkmaktadır.
  KVM, gelişen açık kaynaklı x86 sanallaştırma teknolojilerinde en gelişmiş adım olarak nitelendirilmektedir. KVM ile mevcut işletim sistemi çekirdeği Intel ve AMD işlemcileri üzerinde kurumsal bir hypervisor'e dönüşmektedir. Böylelikle KVM işletim sisteminin hali hazırda sunduğu görev yönetimi, hafıza yönetimi ve donanım kaynakları yönetimi gibi birçok işlevleri kullanabilir hale gelir.
  KVM işletim process'leri gibi sanal makineler yaratır, I/O emulasyonu için ise QEMU kullanılır

Multi-tenant Cloud

 • Sanallaştırmadan Farklılaşma !

  Çok komşulu ya da Multi-tenant ortamlarda, birçok müşteriye aynı yazılım, aynı işletim sistemi, aynı donanım ve aynı veri saklama mekanizmaları ile kullanım sunulur. Müşterilerin birbirlerinden ayrışımı uygulama tasarımlarında oluşur. Hiç bir müşteri başka müşteri verisini paylaşamaz ve göremez.
  Gerçek multi-tenant mimarilerde, eğer kaynak havuzu yoğun ise kimse başkasından daha fazla kaynak kullanamaz. I/O kaynak yönetimi multi-tenancy'de temel özelliktir.

Solaris

 • Solaris, bilgisayar tarihindeki en güvenilir işletim sistemi olarak bilinir. Solaris, bir Unix işletim sistemidir.
  Orijinal olarak Sun Microsystems tarafından dizayn edilmiştir, ilk olarak 1993 yılında SunOS olarak kullanıma sunulmuştur.